Vissza a Kezdő oldalhoz Tovább a Védőoltások oldalhoz

Krupp
(Croup, Laryngitis subglottica, Croup - syndroma)

Aki Önnek tanácsot ad: Dr. Mammel Andrea

Kialakulása: A gége gyulladását felső légúti vírusfertőzés - ritkábban bakteriális fertőzés - váltja ki, amely az őszi-téli időszakban kruppot (Croup = varjúkárogás) idéz elő csecsemő- és kisgyermekkorban a kruppra hajlamos gyermekeknél. A vírusfertőzés okozta gyulladás lázzal, nyálkahártya duzzanattal, vörös torokkal jár, s ennek hatására a kisgyermek - a felnőttekéhez képest amúgy is szűkebb - gége átmérője beszűkül, ezért a korábbinál nehezebben kap levegőt, belégzési nehézség áll elő nála. Csecsemőknél a gége 1 mm-es körkörös duzzanata már 70%-os keresztmetszet szűkülést idéz elő, ami nehezített belégzést okoz. A krupp a csecsemők és kisgyermekek betegsége, mert nekik még kisebb keresztmetszetűek a légútjaik és ezt a nyálkahártya duzzanat nagyon gyorsan képes beszűkíteni. Leggyakrabban a fél éves és 3 éves kor között fordul elő. A kruppra hajlamos gyermekek 5-6 éves korukra ezt kinövik. 12-14 éves korban a légutak átmérője már elég nagy a szükséges légcsere biztosításához és az immunrendszer is megfelelő védettséget biztosít a kruppot okozó vírusokkal szemben. Ezért felnőtt korban már nagyon ritkán fordul elő. A legsúlyosabb tüneteket általában az influenza vírusok okozzák.

Megjelenése: A száraz, hangos, jellegzetesen ugató köhögéssel járó kruppos rohamok általában éjjel, a kora hajnali órákban kezdődnek teljesen váratlanul, minden előzmény nélkül. A kruppra hajlamos gyermekeknél (pl. allergiásoknál) a megfázások alkalmával többször ismétlődhet. Akár 2-3 napig is eltarthat. A kruppra való fogékonyságban szerepet játszik a genetikai tényező, a hajlam, mert egyes családokban jóval gyakrabban fordul elő. Ezenkívül az időjárás is, mert ködös éjszakákon jóval gyakoribbak a kruppos rohamok.

Tünetei: Száraz, hangos, kapkodó, esetenként sípoló, nehezített belégzés, ugató köhögés, rekedt sírási hang, sápadtság, nyugtalanság, zihálás, öklendezés, esetenként hányás, súlyosabb esetben az ajkak és környéke elkékülése az oxigénhiány jeleként, fulladás.

Fokozatai: A kruppnak különböző fokozatai vannak a legenyhébbnek minősülő rekedt hangtól (amit a légcső hangszalagok alatti duzzanata okoz) a legsúlyosabb, már intenzív osztályos felvételt és ellátást igénylő életveszélyes állapotig.

Védőoltás: NINCS ellene.

Teendők a kruppos roham esetén:
  • Kisgyermekünk megnyugtatása, mert az ijedtség, sírás csak tovább ront a kialakult helyzeten;
  • A gégeduzzanat csökkenését előidéző hideg párás levegő biztosítása (a meleg párás gőzölés csak ronthat a tüneteken). Ha lehetséges a gyermeket azonnal hűvös, párás, szabad levegőre kell vinni, ablakot kell nyitni, mert többnyire már ettől mérséklődik a rohama;
  • A kruppon már átesett gyermekeknél ajánlatos egy ultrahangos hideg párásító berendezést beszerezni és ezzel Salvus vizet, vagy vízben feloldott, steril fiziológiás sóoldatot - amely minden köhögésre jó hatású, - porlasztani szobájuk levegőjébe;
  • A még rácsos ágyban alvó, kruppra hajlamos csecsemőknél a hideg párás levegő biztosítható az ágyat oldalt és felül befedő nedves lepedővel is;
  • A nagyon rossz állapotban lévő vagy a kezelésre nem javuló gyermeknél kalcium, antihisztamin készítmény adható, vészhelyzetben beadható a receptköteles, szteroid tartalmú kúp, de ezt követően azonnal - ha szükséges mentővel - kórházba kell vinni a gyermeket azért, hogy vénásan kapjon gyógyszereket és speciális inhalációs szereket;
  • A súlyos állapotú gyermeket azonnal kórházba kell vinni, azért, hogy az intenzív osztályon intubálják és géppel lélegeztessék.

Kezelése: a betegség állapotától függ.
  • Az enyhébb tüneteket produkáló krupp betegségnél elegendő a nátha esetén alkalmazott orrcseppes váladékoldó kezelés, sok meleg folyadék bevitele, méz és C-vitamin fogyasztása.
  • A súlyos állapotú kruppos gyermek feltétlenül kórházi kezelést igényel, amelynek során ugató köhögése - a kórházi kezelés hatására - a javulás jeleként, hurutos köhögésbe megy át.



Vissza a Kezdő oldalhoz Tovább a Védőoltások oldalhoz
Utoljára frissítve: 2021.04.16.
Webdesign:

Copyright © 2011-2021 Dr. Mammel Andrea